GU Chomps Energy Chews Watermelon
3.5
1 votes
Are you familiar with this?
Feel free to rate it!
  • One of the biggest reasons that I dislike this product is the cost
  • They cost $30 for a package that includes 16 total bags
  • I think if I had a package of each flavor, it might be better

    • by Justin Smith
      TRUSTWORTHY

      all reviews
      I have been training for a half-marathon for half a year now. I am currently on my way to my second half-marathon and I am trying new energy supplements. GU Chomps are doing the job for me, but they could be better and cheaper.

      One of the biggest reasons that I dislike this product is the cost. They


      cost $30 for a package that includes 16 total bags. Each bag contains 8 chews. Each chew is supposed to be taken every 30 minutes of activity. It says on the package that an entire pack will give you about 2 hours of energy. This is about one run of over 9 miles. I cannot afford to be using a pack every time I run.

      The main benefit of choosing these over other products is the fact that they don’t contain too much sugar. The other good thing that they have going for them is the Vitamin C content. They are basically Orange Juice in a package. They have a lot of flavors that you ...




0
quick note by anonymous :

where do u buy Gu chomps at I would love to help sale this stuff to stores

ReviewStream.com
Joanna says :

Hi,

I was able to find a bulk package of this product at vitacost.com
Here is the link specifically for the watermelon flavor:

Hope this helps.

Sincerely,

Joanna

ReviewStream.com
  • Sidenotes
  • Don't Be Nice. Be Helpful.

The review was published as it's written by reviewer in July, 2013. The reviewer certified that no compensation was received from the reviewed item producer, trademark owner or any other institution, related with the item reviewed. The site is not responsible for the mistakes made. 3429071615250931/k2311a0729/7.29.13
Your use of this website constitutes acceptance of the Terms & Conditions
Privacy Policy