Science Diet Puppy Small Bites  » Pets  »
4.0
1 votes
Are you familiar with this?
Feel free to rate it!
  • This Small Bites package lasted for a week (the smallest bag) and it was quite expensive for us, the expense was around $20 per week and later on our expenses for her dog food would cost about $120-$150 a month but her growth and development was improving, not to mention her coat was shiny and smooth
  • It was really the best until we could no longer sustain it’s pricing and if our dog was already an adult it would cost around $200 or even more just for one dog’s food for a month and we couldn’t really afford that
  • That’s the only thing that set us back, if it had not been the most expensive dog food we’ve encountered then we would definitely be buying this all the time

    • by max
      TRUSTWORTHY

      all reviews
      This was the dog food used for our first pup and when she was a baby this was her first food that was really nutritious for her. This Small Bites package lasted for a week (the smallest bag) and it was quite expensive for us, the expense was around $20 per week and later on our expenses for her dog food would cost about $120-$150 a month but her growth and development was improving, not to mention

      her coat was shiny and smooth.

      When she defecates it is not as foul-smelling as Royal Canin (as we later on observed!) but just like when you’re feeding a puppy Eukanuba, they both have about the same smell when they defecate but Royal Canin has the worst smell ever.

      Our then-puppy loved this very much and she had no trouble nibbling the small kibbles and would even ask for more.

      This dog food has lots of fatty ...


      • acids which are very nourishing for puppies not to mention it is rich in fish oil.

        It is said to give a puppy a healthy immune system within 90 days and it has Vitamins C and Vitamins E which helps build a cognitive and a fully functional immune system.

        There’s also a healthy development of joint immobility by 30% in 90 days and it is very good for bone and joint development.

        Overall, I would rate this

        an 8 out of 10 dog food.

        It was really the best until we could no longer sustain it’s pricing and if our dog was already an adult it would cost around $200 or even more just for one dog’s food for a month and we couldn’t really afford that! That’s the only thing that set us back, if it had not been the most expensive dog food we’ve encountered then we would definitely be buying this all the time.




    • Don't Be Nice. Be Helpful.

    The review was published as it's written by reviewer in October, 2010. The reviewer certified that no compensation was received from the reviewed item producer, trademark owner or any other institution, related with the item reviewed. The site is not responsible for the mistakes made. 2931101313470331/k2311a1031/10.31.10
    Your use of this website constitutes acceptance of the Terms & Conditions
    Privacy Policy