Hapi brand Hot Wasabi Peas
3.5
1 votes
Are you familiar with this?
Feel free to rate it!
  • The first thing I noticed was how strong the wasabi flavor is - the heat hits immediately
  • Unfortunately, these are pretty expensive for an everyday shopper, which means they have to be restricted to the sometimes list
  • The small can cost me almost three dollars, while a large can can cost between five and seven dollars
  • This is much more than one would usually pay for some popcorn, nuts, or chips, but with their strong, unique flavor, wasabi peas are definitely worth the occasional investment

    • by blunderkind
      TRUSTWORTHY

      all reviews
      I happened upon these in the Asian food section of my local grocery store and was intrigued by the idea - dried peas covered in wasabi. Familiar with the taste of wasabi (a very hot horseradish spice), I wanted to find out why it was so popular on something as ordinary as peas. So I invested in a small

      (just over 2 oz) can of the Hapi brand wasabi peas.

      The first thing I noticed was how strong the wasabi flavor is - the heat hits immediately. But the crunchiness of the pea inside helps make the snack more palatable. Since the pea is bland, after a few bites the heat of the wasabi lessens and it becomes a very pleasant snack. Since the flavor is so strong, it is hard to eat too many. Even better, since the ingredients are simple and natural, wasabi peas are fairly low in calories - for the same satisfaction as a bag of chips, a serving (about 1.2 oz) of wasabi peas will only add 130 calories.

      These are great to add ...


      • Hapi brand Hot Wasabi Peas
      to trail mix or other snack mixes for a little spice. I especially like to have wasabi peas whenever I have a cold, since the overwhelmingly spicy flavor can cut through any amount of congestion. There is something about wasabi that causes it to burn one’s nose no matter how little is eaten.

      Unfortunately, these are pretty expensive for an

      everyday shopper, which means they have to be restricted to the “sometimes” list. The small can cost me almost three dollars, while a large can can cost between five and seven dollars. This is much more than one would usually pay for some popcorn, nuts, or chips, but with their strong, unique flavor, wasabi peas are definitely worth the occasional investment.




  • Don't Be Nice. Be Helpful.

The review was published as it's written by reviewer in June, 2010. The reviewer certified that no compensation was received from the reviewed item producer, trademark owner or any other institution, related with the item reviewed. The site is not responsible for the mistakes made. 2717061146620230/k2311a0617/6.17.10
Your use of this website constitutes acceptance of the Terms & Conditions
Privacy Policy